Matura ustna od 2015 roku

zmiany na maturze (Fot.freedigitalphotos.net)Pewne są zmiany na maturze ustnej z języka polskiego, które wejdą w życie od 2015 roku. Co czeka przyszłych maturzystów? Zobaczcie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że obecna matura ustna z języka polskiego nie spełnia swojej roli, tak jak powinna. Nowa matura ma lepiej mierzyć umiejętności uczniów i dokładniej sprawdzać wiedzę uczniów przystępujących do egzaminu dojrzałości.

-Sprawdzanie umiejętności odtwarzania wiedzy encyklopedycznej zostanie zastąpione sprawdzeniem umiejętności krytycznej analizy informacji, rozumowania i wnioskowania w zakresie zdobytej wiedzy – podaje MEN.

Nastąpią diametralne zmiany. Od roku 2015 nie będzie już prezentacji maturalnych, na których do tej pory opierał się cały egzamin ustny z języka polskiego. Zamiast tego zdający będą odpowiadali na wybrane losowo pytania, które uprzednio zostaną przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Polecenia w zadaniach będą ukierunkowywać wypowiedź ucznia i odwoływać się do załączonego tekstu.

Informatory o egzaminie maturalnym w 2015 roku, zawierające przykładowe pytania i zadania z rozwiązaniami, zostaną opublikowane do sierpnia 2013 roku.

Inne zmiany w maturze od 2015 roku:

  • Odejście od „klucza odpowiedzi” na rzecz oceniania umiejętności ucznia i jego toku rozumowania,
  • Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych będzie zdawany tylko na poziomie podstawowym,
  • Przedmioty dodatkowe będą zdawane na jednym poziomie- rozszerzonym,
  • Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, będzie trzeba przystąpić obowiązkowo do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego,
  • Z listy przedmiotów dodatkowych zniknie egzamin z wiedzy o tańcu.

Maturę ustną w 2015 roku będzie zdawał rocznik uczniów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania: to uczniowie, którzy w 2012 toku otrzymali świadectwa ukończenia gimnazjów.

Aby uzyskać maturę w 2015 r. abiturient będzie musiał – tak jak dotąd – uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki. Wynik z egzaminu z przedmiotu dodatkowego do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.

 

Źródło: natablicy.pl
J. Jankowska

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 × 2 =