Arkusz maturalny: Język Polski 2010- poziom podstawowy

polski 2010 (Fot.freedigitalphotos.net)Na poziomie podstawowym z języka polskiego w 2010 roku maturzyści walczyli z dwoma zadaniami. Pierwsze z nich dotyczyło czytania ze zrozumieniem, a tekst z jakim przyszło zmierzyć się piszącym, to Internet- śmietnik, czy sezam kultury? Tekst pochodził z wykładu Edwina Bendyka, który odbył się w ramach konwersatorium” Życie w okablowanym społeczeństwie/Komputer – Kultura – Człowiek w XXI wieku” Za poprawne rozwiązanie 14 zadań z tej części można było otrzymać 20 punktów.

Część II standardowo dotyczyła tekstu pisanego. Maturzyści zmierzyli się dwoma tematami do wyboru:

  1. Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera Świętoszek scharakteryzuj głównego bohatera oraz omów postawy Orgona, Kleanta i Elmiry wobec tytułowej postaci.
  2. Na podstawie podanego fragmentu utworu Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem przedstaw przemyślenia Marka Edelmana o możliwościach godnego życia w czasach Zagłady i różnych poglądach na temat godnej śmierci.

Do zdobycia było 50 punktów, co w sumie dawało 70 punktów za całość. Więcej informacji o maturze oraz arkusze maturalne znajdziecie na stronie:

Matura Język Polski 2010- poziom podstawowy

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ten + 12 =